Mesékből kelt életre az alkotó közösségek értékteremtő ereje
„Egyszer volt, hol nem volt…” – a népmesék varázslatos világa című alkotópályázatra beérkezett munkákból nyílt kiállítás a Nemzeti Művelődési Intézet székházában Lakiteleken. A tárlat május 20-áig, hétfőig látogatható a székház nyitvatartási idejében.
A magyar népmesékhez kapcsolódó alkotópályázatra a Nemzeti Művelődési Intézet ASzakkör programjának Kárpát-medencében elindult szakkörei közül bármely típusban készített alkotással pályázhattak a közösségek tagjai. Több mint száz kreatív pályamunka érkezett, Magyarország minden vármegyéje és határon túli régiók is aktívan vettek részt az alkotópályázaton.
Novák Irén, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője a kiállítás megnyitása alkalmával felelevenítette, hogy a magyar népmese 2020. október 15-e óta hungarikum, a magyar népmesék pedig sokak számára összeforrtak a televíziós sorozat a történeteivel, a Kaláka együttes főcímzenéjével, Szabó Gyula színművész hangjával, de Jankovics Marcell rendező jóvoltából minden epizódban megismerhető egy-egy táj jellegzetes népművészetének motívumkincse.
„A magyar népmese ősidők óta az életünk része. Elődeink mesélték történeteiket a Kárpátokon való átkeléskor és jóval azután, generációkon át öröklődött minden fabula, szerte a Kárpát-medencében, függetlenül attól, hogy a magyarul mesélők lakhelye melyik országhoz tartozott földrajzi értelemben. Erre építve bátran hirdettük meg mindenki számára az ’Egyszer volt, hol nem volt…’ - a magyar népmesék varázslatos világa című alkotópályázatunkat”, emelte ki Novák Irén ügyvezető.
A Nemzeti Művelődési Intézet által a települési közösségek számára kifejlesztett egyedülálló ASzakkör program minden évben októbertől májusig tart. Az elmúlt években közel 50 ezren csatlakoztak az együttes alkotás örömére építő közösségi tevékenységekhez. Több ezer közösség alakult, akik munkájukat büszkén mutatják meg egy-egy, a Nemzeti Művelődési Intézet által szervezett kiállításokon.
Az alkotópályázatra beérkezett pályamunkákat szakmailag a Békés Megyei Népművészeti Egyesület bírálta el. Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke arról beszélt, hogy a 108 szakkör által beküldött pályamunkákat tizennyolc tagú zsűri értékelte. A bíráló bizottság tizenkét szempont mentén állította össze értékelését, amelyek között szerepelt a kivitelezés minősége, az alapanyag, a funkció és a díszítés összhangja, valamint a műfajnak, illetve népi kézművességnek való megfelelés, de szempont volt az is, hogy az alkotás mit nyújt a befogadónak.
A tárlatmegnyitón közreműködött Berecz András énekes, mesemondó, népmesegyűjtő, folklórkutató és előadóművész.
Díjazásban részesült szakkörök:
Baba-mama horgolás és papírfonás szakkör, Abony
Megjelenített mese: A kismalac és a farkasok
Az algyői Vesszőfonás szakkör, Algyő
Megjelenített mese: Macskacicó
Mézeskalács szakkör, Gálosfa
Megjelenített mese: A só
Vesszőfonás szakkör, Kaposkelecsény (Felvidék)
Megjelenített mese: János vitéz
Mézeskalács szakkör, Kőszeg
Megjelenített mesék: Az Életfa, A királykisasszony jegyei, Király Kis Miklós
Bútorfestő szakkör, Nagygörbő
Megjelenített mesék: A háromágú tölgyfa tündér, Az aranyszőrű bárány
Nemezelés szakkör, Romhány
Megjelenített meseszimbólumok: királykisasszony, madár, szóló szőlő, csengő barack, mosolygó alma, tulipán.
Quilling és makramé szakkörök, Sarkad
Megjelenített mesék: A kiskakas gyémánt félkrajcárja, A háromágú tölgyfa tündére
Nemezelés szakkör, Seregélyes
Megjelenített mese: Mátyás király és az igazmondó juhász
Gyöngyfűzés szakkör, Szalóka (Kárpátalja)
A gyöngyből készült öv és fülbevaló motívumait a magyar népmesék képi világa ihlették.
Mézeskalács és quilling szakkörök, Szőce
Megjelenített mese: A Köcsögkirály
Papírfonás és tojásfestés szakkörök, Taksonyfalva (Felvidék)
Megjelenített mesék: Az égig érő fa, A kiskakas gyémánt félkrajcára
Bútorfestő szakkör, Zámoly
Megjelenített mese: Az égig érő fa