Népi mesterségek és nemzeti hagyományok az ASzakkör ünnepélyes évadkezdésén
„Viseletek és viseletkiegészítők régen és ma” címmel nyílt kiállítás a Nemzeti Művelődési Intézet lakiteleki székházában, mely ünnepi alkalom az ASzakkör – Tudásunkkal kézen fogva a közösségekért 2023 program emelkedett évadkezdése is volt egyben.
Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár köszöntőjében hangsúlyozta nemzeti értékeink, hagyományaink jelentőségét mindennapjainkban, illetve célként fogalmazta meg, hogy a kulturális örökségünk rendszerszinten beépüljön hétköznapi tevékenységeinkbe. „Kulcsfontosságú, hogy a népi mesterségek ismerete, szeretete hétköznapjaink részévé váljon: oly természetes legyen az emberek számára, mint a lélegzetvétel.”
Novák Irén ügyvezető a következőképpen fogalmazta meg a Nemzeti Művelődési Intézet kezdeményezésének közösségekre gyakorolt hatását: „Hisszük, hogy a kultúra mindig kapocs lesz a nemzedékek tagjai között, még akkor is, ha országhatárok választják el őket egymástól. Legfontosabb feladatunk magyarságunk megőrzése, amit ez a program is elősegít Kárpát-medence szerte, hiszen azokba az otthonokba és közösségekbe jutunk el, ahol a legnagyobb szükség van arra, hogy anyanyelvüket tudásátadásra használják. Több lesz a megértés, az őszinte egymásra csodálkozás és a figyelem. Ha csak ennyit köszönhetünk a következő évadban is a programnak, akkor már nagyon sokat tettünk egymásért. – húzta alá.
A kiállítást Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke nyitotta meg, aki szemléletes példákon keresztül ismertette a szervezet közreműködésével megvalósuló, Kárpát-medencei jelentőségű tárlat mélyre nyúló történetét és a felhasznált technikák sokszínűségét. A tradicionális ruhák mellett modern stílusú, nemez poncsók, pellerinek is bemutatásra kerültek, amelyeket a Békéscsabai Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium divat- és stílustervező szak tanulói készítettek az Egyesület tehetségprogramjának keretében.
Pörögtek a szoknyák és dobbantak a csizmák, az ünnepséget a békéscsabai Balassi Táncegyüttes táncosainak műsora színesítette.
A szemet gyönyörködtető tárlat egészen 2024. január 28-ig várja az érdeklődőket, akik előzetes bejelentkezés után tárlatvezetés formájában megismerhetik a Nemzeti Művelődési Intézet székházának jelképeit, motívumait, valamint a szervezet tevékenységét.