Újra SzaRVaSNyoMoN
A Nemzeti Művelődési Intézet szabadegyeteme újabb évaddal jelentkezik 2023. január 25-től.
A Nemzeti Művelődési Intézet SzaRVaSNyoMoN szabadegyeteme az az országos, illetve Kárpát-medencei fórum, ahol a szerves műveltség kutatói megkezdhették ősi műveltségünk különböző területein a rendszeres tudásátadást. A szabadegyetem első sorozata tavaly Szántai Lajos 17 előadásával a magyar mitikus-mondai történelem évezredeibe nyújtott bevezetést.
A szabadegyetem 2023. évi új sorozatának előadásait szintén Szántai Lajos tartja, ezúttal a magyar népi műveltség egyik leggazdagabb területe, a népmese áll a sorozat középpontjában. Címe: "Aki nem hiszi, járjon utána!" Népmese, népdal, ősvallás egysége népi műveltségünkben
"Szabadegyetemünk új évada a magyar népmesék kimeríthetetlen világába kalauzolja az érdeklődőket. A tavalyi sorozat a magyar mitikus-mondai történelem keresztmetszetét nyújtotta Nimródtól napjainkig, ahol az események nem az oknyomozó történettudomány szempontjai alapján, hanem a magyar nemzet életében, üdvtörténetében betöltött szerepe, jelentősége szerint kerültek mérlegre és ismertetésre. Mitikus történelmünkhöz számtalan szállal kapcsolódik a magyar népmesekincs, mely népi műveltségünknek egészen ősi rétegét képezi.
A sorozatot elsősorban a népköltészeti hagyaték továbbadásáért legtöbbet tehető óvodapedagógusok és általános iskolai tanítók, tanárok figyelmébe ajánljuk, ezen túl természetesen minden olyan érdeklődő számára, akinek szívügye szerves népköltészeti örökségünk megértése és tovább éltetése."
A részletes ismertető és program itt tekinthető meg:
https://naputon.hu/szarvasnyomon-szabadegyetem
Az első előadás 2023. január 25-én, szerdán, 13 órakor kezdődik, címe: A magyar népmesekutatás története – tudománytörténeti áttekintés
A magyar népmesék világába bevezető előadássorozat első előadása a népmesekutatás eddigi irányait, eredményeit és legjelentősebb képviselőit veszi számba. A nemzetközi kutatás már a XIX. században felfedezte a népmesék és az évkör kapcsolatát, ezen az úton a Grimm-fivérek tették meg az első lépéseket. A hazai mesekutatók közül Arany László volt az, aki figyelmeztetett e kezdeti megfeleltetés hiányosságaira. A magyar kutatók közül elsősorban Solymossy Sándor, Vámos Ferenc, Berze-Nagy János, Jankovics Marcell és Pap Gábor kutatási eredményeit követjük nyomon. A Pap Gábor által képviselt csillagmítoszi keretrendszer kidolgozása és alkalmazása tette lehetővé a népmesék teljes körű, átfogó értelmezését.
A nyitóelőadások csak online adásban tekinthetők meg támogató jegy, illetve sorozatbérlet váltása után. Március 8-tól az előadások jelenléti látogatására is mód nyílik a Nemzeti Művelődési Intézet lakiteleki székházának Dísztermében. Ekkor, a tavalyi gyakorlatnak megfelelően az előadás kezdete előtt, 10:30-tól az Intézet Látogató Központjának munkatársai körbevezetik a látogatókat a székház épületében.
Az új előadások - a tavalyiakhoz hasonlóan - az Intézet honlapjának archívumában is elérhetők lesznek.
https://naputon.hu/felhasznalok
https://www.facebook.com/naputon2022
Az online és a helyszíni előadás most is a jelképes, 300 Ft-os támogató jeggyel, vagy a teljes sorozatra megvásárolt bérlettel tekinthető meg.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!